İşverenin işçinin ücretini düzensiz ödemesi de işçinin iş sözleşmesini haklı nedenle fesih sebebidir. Ödenmeyen ücret 100 TL dahi olsa haklı sebeple fesihtir.

4857 Sayılı İş Kanununun İşçinin haklı nedenle derhal fesih hakkı başlıklı 24. maddesinin II fıkra b bendine göre;

İşveren işçinin veya ailesi üyelerinden birinin şeref ve namusuna dokunacak şekilde sözler söyler, davranışlarda bulunursa işçinin haklı nedenle derhal fesih hakkı doğar. Hatta bu madde içerisinde işçinin kendisi ve ailesi ile yakından bağlantılı kişilerin şeref ve namusuna dokunacak şekilde sözler söyler, davranışlarda bulunursa dahi işçinin haklı nedenle derhal fesih hakkı doğar. Örneklemek gerekirse, İşveren, işçinin çocuğuna bakan bakıcının şeref ve namusuna dokunacak şekilde sözler söylemesi veya davranışlarda bulunması.

Burada dikkat edilmesi gereken önemli husus haklı nedenle feshin 6 iş günü içerisinde yapılması gerekmektedir.

Belirli süreli iş sözleşmesi gereği çalışan işçi, iş sözleşmesinin belirlediği zaman dilimi içerisinde zorunlu askerlik görevine çağrılabilir. Çalışan, zorunlu askerlik süresini tamamladıktan sonra işine dönmek için talepte bulunduğunda, işveren işe almadığı vakit bakiye gün sayısı için işe iade davası açabilir.

Test

Form Gönderimi

Tamam